Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ludzi Morza w Kopnicy w maju dołączyli do programu eTwinning. Pani Beata Kolanek nawiązała współpracę ze szkołą z Węgier, z którą będzie realizowała projekt "Wohlbefinden in der Schule". Celem projektu jest stworzenie dobrego samopoczucia dzieci i młodzieży w szkole z jednoczesnym kształceniem umiejętności posługiwania się językiem obcym.
Kwiecień miesiącem wiedzy na temat autyzmu.
W naszej szkole kwiecień był miesiącem wiedzy na temat autyzmu.
W tym okresie, w ramach zrozumienia i integracji z osobami ze spektrum autyzmu, przeprowadzone zostały różne akcje, które miały na celu zwiększenie świadomości uczniów na temat autyzmu, zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii, tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb takich osób.
Odbywały się lekcje - z wychowawcami klas IV – VIII, psychologiem, pedagogiem, nauczycielem współorganizującym kształcenie i na świetlicy szkolnej - o zrozumieniu autyzmu i osób z zespołem Aspergera, a także rozpoznawaniu i nazywaniu emocji swoich oraz innych osób połączone z zabawami ruchowymi wspierającymi inteligencję emocjonalną dzieci. Uczniowie wykonywali różne prace plastyczne: ,,Razem, nie osobno”, ,,Nasze emocje” na nietypowych materiałach np. prześcieradłach. W ramach solidarności z osobami ze spektrum autyzmu mieliśmy kolorowe piątki, w których przychodziliśmy ubrani w wybranym na ten dzień kolorze. Dzieci zorganizowały czwartkowe kiermasze wypieków, na które wraz z rodzinami przygotowały różne słodkości, a z których dochód został przekazany na pomoc bezdomnym zwierzętom z lokalnego stowarzyszenia ,,My 3 koty i psy”.
Dziękujemy nauczycielom i uczniom za zaangażowanie w ten projekt!
Monika Grodzka i Maja Tomaszewska
1
English Masters
We wtorek 30 kwietnia odbyło się uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom II edycji konkursu języka angielskiego English Masters. Z tej okazji gościliśmy u nas panią Olgę Rzepecką, właścicielkę szkoły Masterclass w Darłowie, która przedstawiła wyniki. I tak:
– I miejsce zajął Colin Stoltmann,
– II miejsce zajęła Diana Tatarzyn,
– III lokatę uzyskała Oliwia Kołakowska.
Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Agnieszka Szafraniec
„Żywa lekcja historii” w Kopnicy
6 maja do Szkoły Podstawowej im. Ludzi Morza w Kopnicy zawitali przedstawiciele grupy „Rekonstruktor”, którzy przybliżają dzieciom i młodzieży tajniki historii. Uczniowie zostali przeniesieni w czasy II wojny światowej. Dowiedzieli się, jakie problemy mieli polscy żołnierze oraz ludność cywilna w tym trudnym okresie. Mogli zobaczyć, wziąć do ręki, a nawet przymierzyć elementy umundurowania oraz broni. Głównym tematem było powstanie warszawskie, jego przyczyny, przebieg i skutki.
Młodzież w trakcie „żywej lekcji historii” w bardzo oryginalny sposób „dotknęła” dawnych czasów, o których należy pamiętać i wyciągać z nich wnioski.
Rafał Kosowski
4
Spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek w ramach Jubileuszowej XXX Pomorskiej Wiosny Literackiej
W ramach tegorocznej Pomorskiej Wiosny Literackiej, czyli cyklu spotkań autorskich z pisarzami z całego kraju, w czwartek 25 kwietnia 2024 roku gościliśmy w naszej szkole pisarkę panią Agnieszkę Frączek- Gorczycę.
Spotkanie zawdzięczamy dwóm zaprzyjaźnionym z naszą szkołą bibliotekom: Pomorskiej Bibliotece Pedagogicznej w Słupsku, organizatorowi PWL oraz Gminnej Bibliotece Publicznej w Domasławicach. Dyrektor gminnej biblioteki, panią Dorotę Dwornik oraz jej pracowników gościliśmy na spotkaniu.
Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Pani Frączek mówiła o swoim warsztacie literackim angażując wszystkich do wspólnej rozmowy. Pisarka jest autorką przeuroczych wierszy i opowiastek dla dzieci i młodzieży. Jej wiersze są pełne humoru, ciepła i radości, często tłumaczą zawiłości języka polskiego, rozprawiają się z błędami językowymi i trudnościami ortograficznymi.
Pani Agnieszka opowiadała o inspiracjach swojej twórczości czerpanych z życia codziennego oraz zupełnie nieraz nieoczywistych pomysłach na wiersze. Poznaliśmy np. historię wierszy powstałych pod wpływem życia jej piętnastu kociaków, przeczytanej biografii innego pisarza lub o tomiku wierszy wymyślonych do ilustracji zawartych w książce pewnego włoskiego autora. Po spotkaniu każdy uczestnik mógł otrzymać od autorki jej autograf. Myślimy, że uczniowie z chęcią przeczytają wiele książek tej autorki.
Renata Nowicka i Maja Tomaszewska
20
Dzień Kostki Rubika
Dnia 17 kwietnia w Szkole Podstawowej im. Ludzi Morza w Kopnicy zorganizowano Dzień Kostki Rubika.
Historia Kostki Rubika
Kostka Rubika, znana również jako “Bűvös kocka” czyli “magiczna kostka”, została wynaleziona przez węgierskiego architekta i rzeźbiarza Ernő Rubika w 1974 roku. Rubik stworzył tę łamigłówkę jako narzędzie dydaktyczne do nauki trójwymiarowej geometrii. Kostka składa się z 26 sześcianów, które są połączone za pomocą przegubu.
W 1976 roku kostka została skonstruowana i opatentowana w Japonii przez inżyniera Terutoshiego Ishige. Pierwsza partia pięciu tysięcy kostek trafiła do węgierskich sklepów przed Bożym Narodzeniem 1977 roku i natychmiast się rozeszła. W ciągu dwóch pierwszych lat od wprowadzenia na rynek, na Węgrzech sprzedano 300 tysięcy kostek. Do Polski kostka trafiła w 1982 roku.
Ciekawostki o Kostce Rubika
- Różne kształty i wymiary: Najczęściej spotykane są kostki sześcienne, ale dostępne są również wersje, które mają mniej lub więcej ścian np. cztery, osiem lub nawet dwanaście. Można również spotkać modele w bardziej oryginalnych kształtach np. geometrycznego węża.
- Dobry wpływ na mózg: Osoby układające kostkę Rubika w wolnej chwili są często uważane za bardziej inteligentne. Taka rozrywka to niezły trening dla mózgu. Regularne zabawy z kostką sprzyjają rozwojowi wyobraźni przestrzennej i logicznego myślenia.
- Uzależnienie od układania: Choć układanie kostki Rubika może wydawać się nieszkodliwym zajęciem, na świecie nie brakuje osób uzależnionych od tego zajęcia.
- Ilość kombinacji różnych ułożeń kostki 3x3x3 wynosi ponad 43 tryliony.
- Obecny rekord świata w prędkości ułożenia kostki wynosi 3,134 sekundy. Rekord Polski w układaniu Kostki Rubika wynosi 5,77 sekundy.
- Największą kostką Rubika jest stworzona przez Grégoire Pfennigiego w 2017 r. kostka 33×33.
- Gdyby zebrać tyle Kostek Rubika, by każda z nich miała inny układ swoich 26 klocków i ustawić je jedna na drugiej, taka wieża miałaby wysokość ponad 246 lat świetlnych.
Urszula Paszkiewicz
5
Finalistka z Kopnicy!
Po długich oczekiwaniach otrzymaliśmy informację o ostatecznych wynikach konkursów przedmiotowych organizowanych przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty. To najtrudniejsze i najważniejsze dla uczniów zmagania rówieśników z całego województwa. W tym roku tytuł finalistki Konkursu Biologicznego uzyskała Klaudia Góra – uczennica ósmej klasy Szkoły Podstawowej im. Ludzi Morza w Kopnicy.
Składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów.
Rafał Kosowski
Szkolne zmagania recytatorów
W środę, 10 kwietnia, odbył się szkolny etap konkursu recytatorskiego „Ptaki, ptaszki i ptaszęta polne” w starszych kategoriach. Wiersze w swoich interpretacjach zaprezentowali uczniowie klas IV-VI i VII-VIII. Młodzi recytatorzy w wykonanie utworów włożyli całe serce.
Jako reprezentanci naszej szkoły do etapu gminnego konkursu wybrani zostali: w kategorii „Ptaszków” - Emilia Kujawa z klasy 5 oraz Maksymilian Kolanek z klasy 6, a wśród „Ptaków” – Kacper Macul z klasy 8. Wyróżnienie otrzymała także Weronika Kotyla z klasy 4.Kontakt z poezją jak zwykle okazał się nie tylko zmaganiem konkursowym, ale prawdziwą przyjemnością. Wszystkim uczestnikom, a szczególnie laureatom, serdecznie gratulujemy.
Alina Kozłowska i Barbara Nalepa
1
Konkurs Wiedzy o Prawie
W ostatnich dniach odbył się okręgowy etap Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie. Jak co roku wzięli w nim udział uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ludzi Morza w Kopnicy. Tym razem w zmaganiach z rówieśnikami z całej Polski wystartowali: Klaudia Góra, Nikola Zbrojewska i Grzegorz Słowikowski. Niezmiernie nam miło poinformować, że cała trójka uzyskała tytuł finalisty etapu okręgowego.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Rafał Kosowski
Przedświąteczna zbiórka krwi w Kopnicy
24 marca 2024 r. w Szkole Podstawowej im. Ludzi Morza w Kopnicy odbyła się kolejna zbiórka krwi. Tym razem przedświątecznie pojawił się krwiobus z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie. Nasi wolontariusze nie zawiedli. Łącznie 30 osób oddało 13,5 litra krwi. Całość akcji jak zwykle zorganizowana została przez Panią Jolantę Janicką, dzięki której na każdą osobę czekały upominki, ciasto i dobra kawa.
Zapraszamy na kolejne donacje.
Rafał Kosowski
1
Pierwszy Dzień Wiosny
21 marca w kl. IV - VIII odbył się Wiosenny Turniej, który składał się z różnorodnych konkurencji. Podczas jednej z nich uczniowie zaprezentowali swoje przebrania zgodne z wcześniej wylosowanymi hasłami. W związku z tym korytarze wypełniły liczne elementy natury i można było na nich spotkać drzewa, zajączki, niedźwiedzie, muszki, słońce oraz kolorowe kwiatuszki. Wszystkie grupy wykazały się wielką kreatywnością podczas realizacji tego zadania, jednak zgodnie z werdyktem jury zwyciężyła klasa V, która odtworzyła hasło "Ptaków świergotanie na leśnej polanie".
W międzyczasie został rozegrany również turniej o tytuł Szkolnego Gamera, którym został Marcel Karyś z kl. VII.
Zwycięzcom gratulujemy, a całej społeczności szkolnej dziękujemy za zaangażowanie i wspólną zabawę. Niech radość i moc wiosennego słońca towarzyszą Wam aż do wakacji :)Do realizacji pomysłów wykorzystano sprzęt z projektu #LaboratoriaPrzyszłości
Urszula Paszkiewicz
Alina Kozłowska23
Wspomnień czar
Dziś uczniowie naszej szkoły udowodnili, że można przenieść się w czasie. Oczywiście nie tak dosłownie, bo chodziło o odwzorowanie stylówki z wybranego zdjęcia, ale i tak dzięki wyobraźni niektórych osób można było poczuć klimat minionych lat. Pomysłów było wiele... Jedni skupili się na kolorze, niektórzy wcisnęli się w swoje ubrania sprzed kilku lat, a jeszcze inni postawili na różne dodatki. Ci najbardziej kreatywni zostali nagrodzeni, a wszyscy, którzy wzięli udział w zabawie, otrzymali słodki podarunek.
Alina Kozłowska, Urszula Paszkiewicz
4
TY(DZIEŃ) JĘZYKA OJCZYSTEGO W NASZEJ SZKOLE
W minionym tygodniu w naszej szkole uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który przypada na 21 lutego. Na szkolnych korytarzach pojawiły się wykonane przez uczniów plakaty. Na lekcjach języka polskiego wszyscy wykonywali różnorodne zadania polonistyczne i plastyczne.
Reprezentanci klas zmierzyli się w konkursie o tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii. Wśród uczniów klas IV-VI najlepsza okazała się Hanna Góra (kl.VI), natomiast w klasach VII-VIII szkolnym mistrzem została Maja Soroko z klasy VII. W konkursie przyznano także specjalne wyróżnienie - tytuł Nadziei Polonistów ;-). W tym roku zasłużyła na nie Martyna Dydyna z klasy IV.
Uczniowie mieli również okazję rozwinąć talenty plastyczne w konkursie na najciekawszą torbę polonistyczną. Zwyciężyła w nim Gabriela Mielczarek z klasy VI, a wśród mnóstwa pięknych prac wyróżniono także projekty: Wiktorii Kotyli (kl.IV), Patryka Fornala (kl.V), Blanki Fornal (kl.VI), Rostyslava Kovalenko (kl.VIII), Julii Dawidowicz (kl.VI), Mai Soroko (kl.VII).
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy, a laureatom składamy gratulacje.
Alina Kozłowska, Barbara Nalepa
4
Wycieczka zawodoznawcza do hotelu „Lidia” w Darłówku
Dnia 29 lutego 2024 roku uczniowie klasy 8 odwiedzili hotel „Lidia” w Darłówku. Celem wyjazdu było zapoznanie się młodzieży z zawodem hotelarza. Na spotkaniu z panią Joanną Kowalik – dyrektor sprzedaży i marketingu, uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi pojęciami branży hotelarskiej, poznali hotel i zostali zapoznani z jego poszczególnymi działami. Po krótkiej pogadance, uczniowie zwiedzili część konferencyjną i noclegową. W dalszej części wycieczki obserwowali pracę restauracji hotelowej oraz części rekreacyjnej, w tym basenu, SPA i kręgielnię. Zadawali szereg pytań personelowi hotelu, który z chęcią i dużą otwartością na nie odpowiadał. Uczniowie poznali ofertę hotelową i dowiedzieli się, że w pracy hotelarza bardzo przydatna jest znajomość języków obcych. Wycieczkę zorganizowano dzięki uprzejmości pana Janusza Szymańskiego – właściciela hotelu „Lidia”.
Urszula Paszkiewicz
2
„Talenciaki” zrealizowane!
W tym roku Szkoła Podstawowa im. Ludzi Morza w Kopnicy ponownie wzięła udział w akcji zbierania „Talenciaków”. Nasi przyjaciele nie zawiedli i udało się nam zebrać aż 1706 sztuk. Właśnie dotarły do nas długo oczekiwane nagrody. Zamówiliśmy: zestaw farb i klejów, emocjomierz ścienny oraz matę-tarczę z punktami i woreczkami do rzucania.
Bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym w tę akcję. Nagrody na pewno posłużą naszym uczniom.
Rafał Kosowski
Nauczyciele na medal w Kopnicy!
7 lutego 2024 r. w Grand Park Hotel w Szczecinie odbyła się uroczysta gala, na której zastępca redaktora naczelnego Głosu Szczecińskiego – p. Ynona Husaim-Sobecka wręczała nagrody laureatom Wielkiego Plebiscytu Edukacyjnego.
Niezmiernie miło nam poinformować, że wśród nich znalazło się dwoje nauczycieli ze Szkoły Podstawowej im. Ludzi Morza w Kopnicy. Pani Anna Kopińska została uznana przez czytelników za najlepszego nauczyciela wychowania przedszkolnego, a Pan Artur Szarycz za najlepszego nauczyciela klas IV-VIII w powiecie sławieńskim. Jesteśmy dumni z naszych współpracowników i w ich oraz naszym imieniu dziękujemy wszystkim osobom, które oddały na nich swój głos.
Rafał Kosowski
WYNIKI KONKURSU WOKÓŁ SYMBOLI NARODOWYCH
W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły (z klasy 2 i klasy 3) po raz kolejny brali udział w konkursie WOKÓŁ SYMBOLI NARODOWYCH.
W IX edycji konkursu „Wokół symboli narodowych” udział wzięło 2091 uczestników ze 130 szkół z województwa zachodniopomorskiego i lubuskiego. Każdy z uczestników otrzymał imienny dyplom. Konkurs ma charakter cykliczny, a jego celem jest upowszechnienie i popularyzacja wśród młodzieży szkolnej znajomości historii Polski ze szczególnym uwzględnieniem polskich symboli narodowych.
Wyniki w naszej szkole:
II miejsce zajęli: z klasy II – Adam Książkiewicz, Franciszek Tomczyk i Nataniel Zbrojewski; z klasy III – Aleksander Góra, Mikołaj Guzowicz i Kaja Konopka.W nagrodę otrzymali: worek, koszulkę, kredki i zakładkę.
III miejsce zajęły: z klasy II - Zuzanna Zielińska; z klasy III – Aleksandra Gibas i Lena Wijas. W nagrodę otrzymały: worek, koszulkę i zakładkę.
IV miejsce zajęła: z klasy II – Gabriela Nowak. W nagrodę otrzymała: koszulkę i zakładkę.
Wielkie brawa dla wszystkich uczestników!!!
Kopnica w finałach wojewódzkich!
Kopnica w finałach wojewódzkich!
Z niecierpliwością czekaliśmy na ostateczne wyniki z etapu rejonowego konkursów przedmiotowych organizowanych przez Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty. To najważniejsze i najtrudniejsze wyzwanie stojące przed uczniami szkół podstawowych, ponieważ muszą wykazać się wiedzą z danego obszaru w zakresie obejmującym treści omawiane od 4 do 8 klasy. Poziom rywalizacji zawsze jest wysoki.
W tym roku szkolnym Szkoła Podstawowa im. Ludzi Morza w Kopnicy ma silną reprezentację w ostatnim etapie zmagań. Niezmiernie miło nam poinformować, że aż trzy uczennice awansowały do wojewódzkich finałów. Są to: Maja Soroko (kl. VII) i Helena Bienert (kl. VIII) w Konkursie Języka Niemieckiego i Klaudia Góra w Konkursie Biologicznym.
Trzymamy kciuki za końcowy sukces!
Rafał Kosowski
Ekologiczne sukcesy!
20 grudnia 2023 r. na LXXVII sesji Rady Gminy Darłowo wręczono nagrody dla uczniów szkół
podstawowych z terenu gminy Darłowo w konkursie „S.O.S. dla środowiska”. Niezmierni miło nam
poinformować, że I miejsce zajęła Klaudia Góra z kl. VIII, a trzecie Lena Leniart z kl. V. Wspaniałe
nagrody na pewno wynagrodziły wysiłek włożony w wykonanie zwycięskich prac plastycznych.
Gratulacje!Rafał Kosowski
Archiwum Aktualności